JORDANIA – wyśniona pustynia rodem z Aladyna

2023-04-18

Zdeptane marzenie

Poza podróżami uwielbiam patrzeć w niebo. W wolnym czasie pracowałam podczas pokazów lotniczych. Pracowałam (w czasie przeszłym), bo niestety covid wiele zmienił. Miłość do podróży oraz pasja do patrzenia na latające maszyny miała zostać połączona w 2020 roku! Pokazy lotnicze miały być zorganizowane przez Polaków w Jordanii. I ja miałam tam być i pracować! Mistrzostwo świata. Dni odliczałam jak w więziennej celi. Skreślałam kreskę po kresce. Bilety już kupione.

Pamiętam do dziś, jak jechałam autobusem po Warszawskim Żoliborzu i klikałam w telefonie „zwróć bilet”. Autobus był cały pusty. Dlaczego? A no, bo przecież pandemia wybuchła i prawie nikt nie wsiadał do komunikacji miejskiej. Chwile później upragnione Miami, które miało mieć miejsce 2 dni po pokazach w Jordanii, również zostało odwołane. Zostały mi cztery ściany w Warszawie.

Co się odwlecze to nie uciecze

Mamy rok 2023. Kwiecień. I już mogę opisać jak to cudownie jest w Jordanii! Udało się i wyjazd Incentive do tego cudownego kraju zrealizowałam z sukcesem. Powitała nad przepiękna i ogromna, czerwona pustynia Wadi Rum. Do luxusowego campu dowiozły nas jeepy. Podróż o zmroku na tej pustyni zaliczam do najpiękniejszych jakie widziałam. Niesamowity Camp na wyłączność, w którym niedawno spał sam premier Francji.. bajka! Skradł moje serducho.

Następnego poranka odbyliśmy podróż po Wadi Rum i eksplorowaliśmy jej majestatyczne piaski. To właśnie tutaj był nagrywany między innymi Aladyn. Po 2 godzinach wyprawy na jeepach udaliśmy się w stronę Morza Czerwonego. Morze Czerwone na wybrzeżu jordańskim, choć bardzo krótkim, bo liczącym zaledwie 27km, słynie z najpiękniejszych raf koralowych. A już niebawem odwołana podróż do Miami, którą opiszę jak wrócę.

Piasek i skały to cud!

Formacje skalne zadziwiają nas w wielu krajach, ale nie wiele z nich jest uznanych jako Cud Świata. A tak właśnie stało się z Petrą, czyli miastem wykutym w skale. Została uznana jako jeden z nowych Siedmiu Cudów Świata. Podróż do Petry to wyprawa nawet na kilka dni. Petra budzi podziw mnóstwem świątyń i grobowców wykutych w skale. Miała też spory teatr, który mógł pomieścić nawet do 10 tys. osób. Jedna z najbardziej znanych budowli Petry – mauzoleum skalne zwane dziś Al-Chazna („skarbiec”) – zawdzięcza swoją sławę popkulturze. To w niej Harrison Ford jako Indiana Jones odnalazł Świętego Graala, co przyciąga obecnie w to miejsce tłumy turystów. Z kolei lokalna tradycja arabska mówi, że to tu Mojżesz wyprowadził wodę ze skały.

Nie mogę doczekać się, jak ponownie wyruszę w podróż do Jordanii i zorganizuję Incentive w tym pięknym kraju! Tymczasem pakuję walizki i zbieramy się do Miami. Kolejne marzenie podróżnicze zostanie spełnione!

Galeria