Po środku świata – Ekwador

2024-01-31

EKWADOR

incentive po środku świata

Równik – bo to właśnie oznacza słowo „Ecuador”  jest jednym z najmniejszych krajów Ameryki Południowej. Nie oznacz to jednak, że nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie – ma wszystko co potrzeba! Góry, ocean i dżunglę. Zapierające dech w piersiach widoki, zabytki UNESCO oraz niesamowitą i nigdzie indziej nie spotykaną faunę i florę. Brzmi jak idealny przepis na Incentive.

Amazonia – zielona część Ekwadoru

Ameryka Południowa. Dla jednych dom, dla innych jeszcze nieodkryty ląd, który może kojarzyć się z przestępczością. Na początek – Amazonia, bo to wszystko właśnie dzięki Matce Naturze. Daje zarówno schronienie dla miliona zwierząt, owadów i ryb, ale równocześnie jest miejscem wydobywania ropy czy złota. Dla jednych to dom, dla innych czysty biznes. Ten nielegalny, niszczy Amazonię coraz szybciej.

Amazoński obszar Ekwadoru obejmuje 120 000 km² (48% terytorium kraju). Na tym obszarze żyje około 5% populacji Ekwadoru, czyli około 740 tysięcy mieszkańców. Należy podkreślić istnienie ludów, które dobrowolnie pozostają bez kontaktu ze społeczeństwem, takich jak Tagaeri, Taromenane i Oñamenane. Główną działalnością gospodarczą ekwadorskiej Amazonii jest wydobycie ropy naftowej, złota i miedzi, co jest przyczyną ciągłych konfliktów społecznych i szkód dla środowiska.

Dorzecze Amazonki, a w szczególności Amazonia Ekwadorska, jest domem dla naprawdę zdumiewającej różnorodności biologicznej: przez wielu uważa się, że Rezerwat Biosfery Yasuní jest domem dla najbardziej zróżnicowanego zestawu gatunków na Ziemi. W ekwadorskiej Amazonii znajdziesz:

– 800 gatunków ryb, w tym trzy rodzaje piranii

– 350 gatunków gadów, w tym anakondy i legwany

– Ponad 300 gatunków ssaków, w tym małpy i jaguary

– Tysiące gatunków roślin i drzew

– Tysiące gatunków owadów: na jednym akrze lasu deszczowego może żyć 70 000 gatunków owadów!

W samym Ekwadorze nie zobaczymy jednak Amazonki. Rzeka, która przecina Amazonię w Ekwadorze jest rzeka Napo.

Ale czy wiecie, że nazwa rzeki „Amazonka” wzięła się od dzikich, tubylczych wojowniczek? W 1541 roku grupa hiszpańskich konkwistadorów opuściła Quito w poszukiwaniu legendarnego miasta El Dorado. To właśnie oni nazwali rzekę od tego plemienia walecznych kobiet. W Polsce również termin Amazonka przypisywany jest walecznym kobietom.

Las deszczowy to magiczne, pełne tajemnic miejsce. Powiemy Wam jedno… obudzić się na hamaku w środku Amazonii to jeden z widoków, których nie da się zapomnieć. Na zawsze zostaje w pamięci. Podlatujące do okien kolibry, odgłosy dżungli, szumiąca rzeka Napo, która utula do snu po pełnym dniu wrażeń.. na samą myśl chce się wracać. Nasza grupa Incentive spędziła w Amazonii 2 noce. Poznaliśmy tubylców i przybliżyliśmy im ich zwyczaje. Odwiedziliśmy farmę motyli, które beztrosko siadały na uczestnikach, dzięki czemu mogli podziwiać ich niesamowite ubarwienie. Jedno z największych doznań, jakie zafundowała nam Amazonia to zdecydowanie wizyta u szamana. Myślę, że  wielu uczestnikom zostanie do końca życia w pamięci.

AMAZOONICO

wolontariat jako wyjazd motywacyjny

Amazonia to miejsce, w którym mieszka wiele niesamowitych zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie. A często to co jest unikalne, jest bardzo pożądane. Wielu ludzi poluje na zwierzęta i zabiera je ze swojego naturalnego środowiska i nielegalnie sprzedaje. Na szczęście istnieje tak cudowne miejsce jak Amazoonico. To przestrzeń w którym ludzie ratują zwierzęta. Na 5 hektarach rehabilitują je w celu ponownego wprowadzenia ich do naturalnego środowiska. Opiekują się ponad 200 zwierzętami, których nie można wypuścić, i wraz z odwiedzającymi prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska, które koncentrują się na ochronie i zagrożeniach związanych z nielegalnym handlem dziką fauną i florą.

Oprócz dawki wiedzy na temat ekologii spotkaliśmy się z wolontariuszką z Polski. Oprowadziła naszą grupę, przedstawiła nam kilka mieszkańców  i opowiedziała nam o historiach z nimi związanymi.

Zdecydowaliśmy się pójść krok dalej – sami zostaliśmy woluntariuszami! Co prawda tylko na godzinę, ale nawet tyle czasu pozwoliło uczestnikom wyjazdu Incentive uronić małą łezkę i nakarmić zwierzęta.

SIERRA – ALEJA WULKANÓW

Sierra Ekwadorska to region geograficzny Republiki Ekwadoru, który rozciąga się z północy na południe na długości 800 km wzdłuż andyjskiej Kordyliery. Jest częścią prowincji Pichincha, Carchi, Tungurahua, Chimborazo, Cañar, Azuay, Loja, Imbabura, Bolívar i Cotopaxi.

Centralna część Andów obfituje w wulkany. W samym Ekwadorze znajduje się 27 czynnych i kolejnych kilkadziesiąt wygasłych stożków wulkanicznych.

Region ten znany jest ze swoich dwóch najsłynniejszych wulkanów: Cotopaxi i Chimborazo. czynny wulkan, jeden z najwyższych na świecie (5897 m n.p.m.). To właśnie w rejonie Narodowego Parku Cotopaxi u stóp samego wulkanu wybraliśmy się z grupą na rowery. Zdjęcia z tej atrakcji będą nam towarzyszyć jeszcze długo! A co z wysokością? Niektórzy mogą ją oczywiście odczuć. Zanim wybierzecie się na rowery na wysokości ok 4 000 m.n.p.m należy zaaklimatyzować się w Ekwadorze. Wystarczą 2 dni w Quito ( 2 800 m.n.p.m) i można wyruszać na przygodę!

Chimborazo to najwyższy wulkan i szczyt tego południowoamerykańskiego kraju. Ze względu na wybrzuszenie równikowe, wierzchołek tej góry jest najbardziej odległym punktem od wnętrza naszej planety. Wulkaniczny szczyt Chimborazo osiąga wysokość 6263 m n.p.m. Szacuje się, że Chimborazo ostatni raz wybuchnął około 550 roku n.e. Ekwadorski Instytut Geofizyczny (IGE) uważa wulkan Chimborazo za potencjalnie aktywny.

COSTA – EL NINO

La Costa odnosi się do przybrzeżnej części Ekwadoru, na zachodzie kraju. Głównym miastem regionu jest Guayaquil , główny port i stolica gospodarcza kraju. Od kilkudziesięciu lat Costa jest najbardziej zaludnionym regionem geograficznym w kraju, wyprzedzając Sierra .

El Niño – zjawisko pogodowe i oceaniczne, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Zjawisko to otrzymało nazwę El Niño (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko), z powodu jego związku z okresem Bożego Narodzenia.

Dzięki temu zjawisku, w październiku 2023 mieliśmy doskonałą pogodę na naukę surfowania! Z reguły sezon zaczyna się tutaj w listopadzie. Bacznym okiem obserwowaliśmy informacje o pogodzie i zdecydowaliśmy się na tą wspaniałą aktywność. Było cudownie! Piasek, rozległa plaża w miejscowości Montanita i idealne fale do nauki. Nie zabrakło „Mangolady” – pinacolady o smaku soczystego i świeżego mango na zwieńczenie tego intensywnego i przedostatniego dnia.

CSR dla firm

Podczas wyjazdu incentive do Ekwadoru postawiliśmy na CSR-owe działania. Odwiedziliśmy niesamowitą, zbudowaną z drewna szkołę, która znajdowała się około godziny jazdy od stolicy – Quito. Szkoła została założona przez Amerykankę. Przyjechała do Ekwadoru i poczuła swoją misję. Zabrała córkę, która naucza w szkole (a w zasadzie, w jednej wielkiej klasie) oraz męża, który własnoręcznie wybudował to niezwykłe miejsce. Rodzina jest bardzo wierząca, a dzieci przygotowały nam przedstawienie pełne wiary. Zatańczyły kilka układów i śpiewały po hiszpańsku piosenki, w których przekazywały nam radość, wdzięczność za każdy dzień i za naszą obecność. Wręczyliśmy dzieciom zeszyty, długopisy, kredki, które przywieźliśmy z Polski.

Pobyt w szkole wywołał, tak silne emocje wśród uczestników incentive, że zostaliśmy tam prawie 3 godziny. Zaplanowana była godzina… Łzy, radość, nieplanowana zbiórka pieniędzy dla Kate, która wie jak rozdysponować ten dar… To chwile, których nie da się zapomnieć, a uczestnikom przypominają o byciu wdzięcznym każdego dnia, za to, co posiadamy na co dzień.

Ekwador to małe, ale jakże zróżnicowane Państwo Ameryki Południowej. Nie możemy się doczekać, kiedy następna firma zdecyduje się na ten intensywny, ale jakże motywujący wyjazd.